Styropian – materiał, z którego można zrobić zaskakujące rzeczy!

Dziś przychodzę do Was z ciekawą techniką, która daje bardzo wiele możliwości tworzenia od zera pięknych dekoracji do domu.

To połączenie specjalnego styropianu XPS i papier mache, czyli techniki wytwarzania przedmiotów z nakładanych na siebie i sklejanych warstw papieru np. starych gazet.

Styropianowa konstrukcja znacznie ułatwia sprawę, bo pozwala w bardzo prosty sposób uzyskać solidną konstrukcję – bazę pod papierowe wyklejanki bez konieczności kombinowania i konstruowania z drutu i kartonu (tak jak to jest w klasycznym papier mache).

Styropian XPS (styrodur ekstrudowany)

Różni się od standardowego styropianu tym, że nie jest zbudowany z kulek, które się kruszą i są niemożliwe do ogarnięcia. XPS ma jednolicie piankową strukturę. Jest stosunkowo sztywny, ale bardzo ławo się tnie i rzeźbi w nim przy pomocy ostrego nożyka do papieru. Dlatego stanowi świetną bazę do stworzenia dowolnego kształtu naszego przedmiotu.

Taki styropian można kupić w arkuszach w większości sklepów budowlanych np. w Castoramie czy Leroy Merlin.

Przejdźmy do projektu – dekoracyjne lustro słońce

Od dawna podobały mi się dekoracyjne złote lusterka w postaci słońca. Chciałam umieścić dwa takie mosiężne lustra obok siebie na ścianie, ale jedno kosztuje ponad 100 zł i zawsze trochę szkoda mi było kasy… W końcu postanowiłam je zrobić właśnie z wykorzystaniem styropianu i papieru mache.

KROK1

Najpierw potrzebowałam okrągłego lusterka, żeby wiedzieć jakiej wielkości słoneczną ramę będę tworzyć. Skąd wzięłam takie lusterko? To proste – Rossmann 😀

Kupiłam najtańsze małe okrągłe luterko kosmetyczne (za ok 10zł). Takie w plastikowej oprawce, którą zdemontowałam i gotowe.

KROK 2

Teraz mogłam przystąpić do projektu. Na kartce papieru odrysowałam kształt lusterka, pomniejszyłam promień o jakieś 0,5 cm (żeby powstał rant do jego oprawy) i narysowałam wzór jaki będę chciała wyrzeźbić ze styropianu.

KROK 3

Jak już miałam gotowy rysunek, przyszła pora na wycinanie.

Mój arkusz styropianu miał ok. 5 cm grubości. Najpierw wycięłam z niego na płasko kształt słońca. Potem zaznaczyłam linie pionowe, linie przecinające każdy promień na pół i zaczęłam po trochu ścinać ja pod kątem wzdłuż tych linii. Tak, aby każdy promień był dwuspadzisty (trochę jak dach), czyli grubszy na środku i coraz cieńszy zbliżając się do brzegów. Potem dopracowałam wszystkie detale, jak obwódka w okół lustra itd. Nie przejmowałam się tym, że każdy promień nie będzie idealnie równy i pod idealnym kątem. Ja z resztą wolę takie lekkie niedoskonałości.

KROK 4

Dalej wkracza technika papier mache, czyli papierowych wyklejanek. Przedmiot wykonany tylko ze styropianu nie byłby ani zbyt ładny, ani trwały, bo mógłby się łatwo się powgniatać.

Dlatego wystarczy dokładnie obkleić go kilkoma warstwami papieru, aby uzyskać gładką i utwardzoną klejem powierzchnię.

Jakiego kleju użyć do papieru mache?

W klasycznej technice wykorzystuje się klej np. z gotowanej mąki. Ja mam prostszą, szybszą i bardziej trwałą (wodoodporną) metodę – klej CR zwany inaczej introligatorskim lub Magic. Wystarczy rozcieńczyć go (dość mocno) z wodą i gotowe. Konsystencja musi być wodnista; na gęstość nawet trochę rzadsza niż oliwa. Taki klej jest nietoksyczny, wodorozcieńczalny, a po wyschnięciu robi się przezroczysty i wodoodporny. Działa podobnie jak lakier.

Do obklejania najlepsze są kawałki zwykłej szarej gazety lub kolorowej cienkiej (jak kiedyś gazety z programem tv 😉 )

Ciekawą alternatywą jest też obklejanie bibułą, bo daje ona ciekawą marszczoną strukturę.

KROK 5

Kiedy obkleiłam dokładnie całą konstrukcję, zostawiłam ją do wyschnięcia na całą noc. Kiedy papier nasączony w kleju CR wyschnie, to tworzy bardzo mocną i sztywną warstwę.

KROK 6

Teraz można pomalować nasz przedmiot na dowolny kolor.

Ja swoje słońca chciałam w kolorze złotym, tak by wyglądały jak te mosiężne, które widziałam w sklepie. Dlatego wybrałam malowanie złotym woskiem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o malowaniu woskiem, to zajrzyj do tego wpisu.

Takie przedmioty można pomalować dowolnymi farbami, np. akrylowymi lub kredowymi 🙂

Lusterka to tylko jedna z wielu dekoracji, które tworzyłam przy użyciu tej techniki. W ten sam sposób stworzyłam też takie dekoracje jak sztuczne kaktusy.

Z tą różnicą, że poszczególne łodygi zostały zrobione z osobnych kawałków styropianu i połączone ze sobą wykałaczkami. Kolce kaktusów robiłam też z wykałaczek lub zwiniętych kulek papieru. Całość została umocowana również za pomocą wykałaczek w ceramicznej doniczce wypełnionej na wcisk kawałkiem styropianu. Wszystko zamaskowałam kawałkiem tektury pomalowanej w kolorze ziemi.

Przy pomocy tej techniki można stworzyć też rozmaite dekoracyjne misy, donice, patery, czy ramy. Jedyne co Was ogranicza, to Wasza wyobraźnia! 😉

Lista potrzebnych materiałów:

● arkusz styropianu XPS
● stare gazety (podarte na małe paski)
● klej CR
● nożyk do cięcia papieru
● farby do ozdobienia wykonywanego 
przedmiotu np. akrylowe lub kredowe

W zależności od wykonywanego 
projektu, dodatkowo:

● lusterko lub
● wykałaczki i doniczka

1 Comment

Add Yours →

Bardzo ciekawy pomysł! Właśnie nie wiedziałam co zrobić z podłużnymi kawałkami styropianu, ale zainspirowana twoim blogiem spróbuję zrobić ramę do obrazu. Ciekawa jestem co z tego wyjdzie, bo w sumie taka rama kosztuje grubo ponad 100zł, a styropian szkoda mi wyrzucić ze względu na ekologię. Dziękuję za podzielenie się wiedzą.

Dodaj komentarz