Styl rustykalny francuski, czyli jaki? Styl Prowansalski, Provence, Provencal, French Country, a może Chateau? Czy wiesz, która nazwa co tak naprawdę oznacza? Czy są to wymienne nazwy tego samego stylu, czy może różnią się od siebie?
Ja też nie do końca wiedziałam, ale zrobiłam dogłębne śledztwo i zaraz wszystko Ci wyjaśnię!
Robiąc analizę styli rustykalnych, nie mogło obejść się bez prowansalskiego. Szukając informacji w pierwszej kolejności sięgam do źródeł zagranicznych. Tam szybko natknęłam się na wiele różnych wyżej wspomnianych nazw. Nazwy te zamiast przybliżać mnie do zgłębienia wiedzy o francuskim rustykalnym stylu, początkowo zrobiły mi tylko większy mętlik w głowie. U nas zawsze mówi się o stylu prowansalskim. W zagranicznej prasie znalazłam French Country, Provence i Provencal, French rustic oraz Chateau. Próbując ustalić różnice, zaczęłam szukać wnętrz pod tymi różnymi nazwami. Wnętrza te miały dużo elementów wspólnych, ale momentami też spore różnice. Wyjaśnienie okazało się proste.
Pod tymi nazwami kryje się francuski styl rustykalny, do którego rozróżnienia można zastosować prosty klucz – poziom zamożności dawnych Francuzów, którzy byli prekursorami tych styli.
Idąc tym kluczem możemy wyróżnić trzy główne style rustykalne francuskie:
- French Farmhouse – najuboższy styl, wiejskich ludzi
- Styl prowansalski, wymienne nazwy to (French Country i Provence/Provencal) -trochę bogatszy, nazwijmy go klasy średniejOraz
- Chateau – najbogatszy i najbardziej luksusowy styl, po naszemu to taki pałacowo-dworkowy. Eksperci zapewne wyróżniliby jeszcze dodatkowe podstyle, ponieważ każdy z nich może mieć znów skromniejsze i bardziej wypasione wersje, ale na tym poprzestańmy. Analizując wnętrza tym kluczem wszystko staje się znacznie bardziej logiczne. Wszystkie 3 odmiany stylu będą miały wiele elementów wspólnych z drobnymi różnicami tj: stopień dekoracyjności mebli, tkanin, czy dodatków.
Styl Prowansalski (French Country)
Jako punkt wyjściowy potraktuję styl Prowansalski. To rodzaj rustykalnego stylu, który ma w sobie francuską elegancję i romantyzm, ale w gustownym i nieprzesadzonym wydaniu.
Narodził się on z aspiracji ludzi niższej klasy do wnętrz zbliżonych choć odrobinę do królewskich pałaców. Ze względu na to, że ich budżet nie pozwalał na pałacowe luksusy, wypracowali oni meble o uproszczonych i bardziej delikatnych kształtach, ale opartych swoją linią na tych bogatych pałacowych wersjach.
Z biegiem czasu ten styl zaczął się kojarzyć głównie z białymi wnętrzami, przetartymi meblami i wzorem lawendy. Jednak nie jest on tak prosty i oczywisty.
Styl prowansalski to urok południowej Francji, więc musimy pomyśleć o kolorach, roślinności i generalnie otoczeniu tego regionu. Prawdziwe kolory stylu prowansalskiego są pastelowe. Kolor tego regionu to ochra, blada żółć, lawenda, wyblakła zieleń drzew oliwnych i ziół oraz błękit, biel lub ciepła popielata szarość.
Przeważający materiał to drewno, ale nie w czystej postaci, tylko pomalowane z odpryskującą lub wytartą do drewna miejscami farbą, we wspomnianych kolorach. Meble są o bardziej eleganckich i zaokrąglonych kształtach, na smukłych nogach, wyglądające jak antyki, ale z umiarem. Typowym meblem prowansalskim są przeszklone witryny i kredensy oraz tapicerowane sofy, pufy i krzesła. Drugim często spotykam materiałem jest kamień (na elewacji, na podłodze czy kominku).
Tkaniny są naturalne; głównie len i bawełna, niekoniecznie gładkie, ale o raczej wytłumionych, a nawet spranych kolorach. Popularne motywy to: lawenda, gałązki oliwne i winorośla, cykady, a także pasy czy kratka. Często spotykane są też falbanki, szczególnie riuszka (mocno plisowana lub marszczona falbanka z cienkiej tkaniny), ale nie należy z nimi przesadzać.
Ściany wykończone są nie na gładko, a z delikatną strukturą i nierównościami. Zazwyczaj w jasnych kolorach (biel, krem, popiel). Drewniane okna i drzwi w białym kolorze. Podłogi są z drewnianych desek (surowych lub bielonych), albo wyłożone płytkami z terakoty lub kamieniem. Belki stropowe są zazwyczaj odsłonięte, naturalne lub malowane.
Spotkamy też elementy z kutej stali, jak krzesła i stoły tarasowe, ozdobne lustra, lampy czy kandelabry (często pobielone i spatynowane). Dużo szkliwionej ceramiki lub porcelany w postaci pięknych donic, mis czy wazonów. Popularnym motywem są rownież kamienne lub betonowe figury karczochów. Żyrandole mogą być też kryształowe, aczkolwiek nie są one typowym przedstawicielem tego stylu, a zapożyczone z bogatszej wersji French Country, czyli Chateau.
W prowansalskiej kuchni nie może zabraknąć: naczyń w motywy roślinne i kwiatowe, plecionych koszyków, słoików z ziołami, suszonych bukietów lawendy czy ładnych butelek z oliwą. Szczególnym akcentem może być figura koguta, który jest symbolem Francji.
Należy pamiętać, że wspomniane elementy nie występują zawsze wszystkie na raz. Styl prowasalski jest ciepły i przytulny, ale nie przesadnie zatłoczony, a kolory i wzory używane są oszczędnie. Całość wnętrza pozostaje jasna i lekka.
Kilka inspiracji z Pinterest
Poniższe zdjęcia pochodzą z konta na Instagramie @Vivietmargot
To konto Brytyjki, która po latach mieszkania w USA przeprowadziła się do Francji. Jej dom to dla mnie esencja stylu prowansalskiego. Koniecznie sprawdźcie jej profil.
French Farmhouse
French farmhouse to styl prowansalski w znacznie bardziej skromnym i uproszczonym wydaniu, co będzie przejawiać się w bardzo minimalistycznych meblach, bez rzeźbień i dekorów o prostym surowym kształcie, jak w klasycznym rustykalnym stylu, z naciskiem na aspekt RUSTIC, czyli proste, surowe, stare. Jak sama nazwa wskazuje to styl wiejskich domów i gospodarstw. Przewaga drewna, ale surowego, meble powinny być nielakierowane i niemalowane. A jeśli jednak malowane farbą to tylko częściowo np. dół komody lub stołu, a blat zostawiony w kolorze drewna. Meble są wyraźnie “zniszczone” mają przetarcia farby od użytkowania. Francuski farmhouse nie akceptuje dodatków i dekoracyjnych napisów na deskach po angielsku ;). Jeśli chodzi o kolory to czerpiemy z tej samej pastelowej kolorystki, co klasyczny prowansalski. Dekoracje są ograniczone do minimum; na pewno nie spotkamy tu kryształowych żyrandoli. Zamiast tego prostą ceramikę, druciane elementy i rozmaite przedmioty użytku codziennego np. drewniana misa, młynek do kawy, czy donice z ziołami. Gładkie naturalne tkaniny, jak len, ewentualnie prosta kratka.
Chateau
Trzecia odmiana stylu francuskiego rustykalnego to Chateau.
Chateau oznacza zamek lub pałac, często zwany imieniem wina, które jest produkowane w jego okolicy.
Jeśli wiemy, że mowa o stylu pałacowym to staje się jasne, że będzie to styl znacznie bogatszy i bardziej strojny. Głównym wyróżnikiem tego stylu są ornamenty i bujność zdobień oraz najwyższa jakość materiałów.
Kolory bazowe nie zmieniają się tak bardzo – to nadal ochra, oliwka, delikatna szarość, złamane biele, brązy oraz błękity, ale raczej bez lawendy.
Do tego dochodzą kryształowe żyrandole, gipsowe sztukaterie i ornamenty, bardziej zdobione meble, kolor złoty, rzeźbione lustra, gipsowe rzeźby: statuetki i popiersia, malowane portrety w ozdobnych ramach, elementy marmurowe, szczególnie kominki, prawdziwe antyki, meble z lwią nogą, kinkiety, finezyjne krzesła z podłokietnikami i tapicerowanymi siedziskami, liczne świeczki i kandelabry, luksusowe retro zegary czy ogromne łóżka z baldachimem.
Tkaniny i wzory są bogato zdobione, rozmaite wzory występują również w postaci tapet na ścianach. Warto zwrócić uwagę na tkaninę Toile de Jouy. To jasna lniana tkanina z powtarzającym się jakby rysowanym wzorem, najczęściej w kolorze niebieskim lub czerwonym, ukazującym zazwyczaj sielską scenę np. para podczas pikniku, aranżacje kwiatowe itp.
Urządzając przestrzeń w tym stylu nie musimy iść na całość, bo szybko można otrzeć się o kicz. Nadmierne pałacowe dekoracje bez pałacu mogą wyglądać groteskowo 😉
Dlatego warto świadomie wybrać ograniczone elementy, aby zachować trochę świeżości i lekkości klasycznego stylu French Country.
Mi najbardziej podobają się aranżacje tego stylu w wersji modern oraz sprawnego miksu z typowym rustic.
Pamiętaj, że nie zawsze trzeba trzymać się sztywno zasad i danego stylu. Zamiast tego można czerpać z tych różnych styli po trochu, świadomie wybierając przewagę elementów, która jest bliższa naszemu charakterowi i indywidualnemu wnętrzu, jakie chcemy stworzyć.
Zwróć uwagę, że wnętrza, które tu zaprezentowałam często nie trzymają się w pełni jednego stylu, a balansują między jego odmianami, poprzez różne zapożyczone akcenty, a definiowanie dokładnego stylu zawsze podlega pewnej interpretacji. Mam nadzieję, że ta analiza Ci w tym pomoże.
Jeśli chcesz zapisać sobie powyższe foto inspiracje na później – przejdź do mojej tablicy na Pinterest. Znajdziesz w niej jeszcze więcej inspiracji dla styli rustykalnych francuskich, które zebrałam na potrzeby tego wpisu.
Zaciekawił Cię ten wpis? Przeczytaj również wpis o stylach rustykalnych: klasycznym, farmhouse, modern farmhouse czy cottage – tutaj.
Zapraszam Cię również na mój Instagram @sprytnanatalia, gdzie regularnie udostępniam Stories z filmikami i poradami.