Czym jest styl rustykalny we wnętrzach i jaki dokładnie jest ten styl?
Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, co znaczy rustykalny? To nic innego jak styl wiejski, prowincjonalny. Wywodzi się z wiejskich domów w czasach, kiedy każdy przedmiot musiał służyć latami, bo nie można było kupić za grosze nowego. Wiele rzeczy było wytwarzanych lokalnie lub osobiście przez domowników z tego, co mieli pod ręką.
Ten styl kojarzy się z bardzo prostymi wnętrzami, wypełnionymi przedmiotami codziennego użytku o surowym wyglądzie.
Styl rustykalny to bardzo szerokie pojęcie, dlatego szukając inspiracji w tym stylu, szybko natkniemy się na skrajnie różnie wyglądające wnętrza. Wszystkie określone mianem “rustykalnym” (ang. rustic) i nie tylko! Do tego zobaczymy inne określenia, jak: Farmhouse, Cottage, Modern Farmhouse, Country czy French Country. Widząc te nazwy może rozboleć głowa i ciężko się w tym jakkolwiek zorientować. Szczególnie, że każdy styl z tej kategorii będzie zawierał pozornie tę samą bazę.
Aby lepiej zrozumieć te style i często dość subtelne różnice między nimi, to trzeba sobie odpowiedzieć na jedno podstawowe pytanie – z czego te różnice wynikają? Odpowiedź jest prosta!
Styl rustykalny to styl, który wykształcił się na wsi, ale gdzie dokładnie? Na jakiej wsi? We wsi polskiej? We wsi angielskiej, francuskiej, czy amerykańskiej?
Odpowiedź brzmi: w każdej z nich!
Każdy kraj ma swoją specyfikę: klimat, zasoby naturalne, faunę i florę, dostęp do morza lub życie pośrodku lądu, czy szeroko pojętą kulturę itd. Wszystkie te aspekty kształtują życie na danym terenie i jego specyfikę. Mają też bezpośredni wpływ nie na wygląd domu i jego wnętrza. Zarówno w kwestiach technicznych, czyli np. materiały, z których budowano i używano do wykończenia; jak i na elementy użytkowe, czy dekoracyjne.
Główne cechy wnętrza rustykalnego
- Są z natury proste (casual), surowe, ruszone zębem czasu.
- Znajdziemy w nich: masywne drewniane meble o surowym wykończeniu (nielakierowane),
- drewno z odzysku;
- prostą paletę barw, bez krzykliwych kolorów;
- naturalne materiały i tkaniny;
- plecione lub druciane kosze;
- gliniane (ceramiczne) dzbanki, naczynia, donice;
- tkaniny lniane, bawełniane lub wełniane;
- naturalna skóra owcza lub krowia;
- brak materiałów syntetycznych (plastik, poliester i inne sztuczne tkaniny) oraz błyszczącego metalu;
- wyeksponowane belki na suficie;
- okna ze szprosami;
- na podłodze może być deska drewniana, kamień lub proste ceramiczne płytki (w zależności od regionu)
Poniżej znajdziesz charakterystykę trzech popularnych styli rustykalnych, które mogą być mylące. Miej na uwadze, że styli rustykalnych jest znacznie więcej, a sam np. Farmhouse może być w wersji skandynawskiej, amerykańskiej czy francuskiej itd. W kolejnych artykułach na moim blogu będę omawiać pozostałe wersje stylu rustykalnego.
Farmhouse (amerykański)
Skupia się na funkcjonalności, prostocie i praktyczności. Tu nie ma nadmiaru dekoracji, są one raczej oszczędne.
Charakterystyczne elementy to:
- kosze druciane zamiast plecionych;
- naczynia i patelnie z surowego metalu (najlepiej miedzi) powieszone na widoku, a nie pochowane;
- przedmioty z historią;
- tkaniny gładkie z lekką fakturą, jeśli wzory to delikatne (kwiaty paski, prążki);
- ciepłe lub neutralne kolory, czasami z żywszymi akcentami: czerwień amerykańskiej stodoły, słoneczny żółty czy oliwkowa zieleń;
- odsłonięte belki sufitowe;
- proste masywne drewniane meble o retro wyglądzie;
- na podłodze obowiązkowa jest deska;
- drewno w naturalnym kolorze, często nawet dość ciemnym;
- elementy kamienia lub cegły w kominkach.
Poniżej znajduje się kilka inspiracji z Pinterest. Możesz kliknąć w zdjęcie i zapisać na swojej tablicy.
Modern Farmhouse
Zawiera wiele elementów klasycznego stylu farmhouse, ale w jeszcze uproszczonej i odświeżonej formie. Wnętrza mają bardziej otwarty plan, zazwyczaj kuchnia połączona z salonem, jasne odcienie drewna i jeszcze bardziej stonowane kolory: głównie biel i złamana biel (offwhite) w ciepłych lub chłodnych tonach dla zbalansowania akcentów drewnianych.
Meble mają bardzo proste i nowoczesne linie. Głównie drewniane, ale mogą być też z elementami metalowymi o lżejszej sylwetce niż tradycyjny farmhouse.
W wersji modern odnajdą się też elementy loft, połyskujące akcenty metalowe, a nawet złote, czy nowoczesne oświetlenie.
Okna i drzwi zewnętrzne są zazwyczaj ciemne (grafitowe lub czarne). Mogą pojawić się też dodatkowe akcenty czarne w postaci mebli (konsola, regał, biblioteczka lub krzesła). Czarny ma zawsze ciepły odcień, a ilość takich akcentów jest mocno ograniczona tak, aby całe wnętrze nadal przeważało w bardzo jasnej prawie białej kolorystyce, która utrzymuje poczucie przestronności.
Retro klimat i przedmioty z historią ograniczone są głównie do drobnych akcentów jak: lampy, wazony, dekoracyjne misy z drewna, czy rzeźby.
Obrazy lub zdjęcia oprawione są elegancko, ale minimalistycznie. Proste cienkie ramy bez zdobień, w kolorach jasnego drewna, bieli lub czerni. Zdjęcia oprawione z białym/offwhite passepartout, zazwyczaj rozplanowane w postaci symetrycznej galerii.
Cottage (angielski)
To angielski rustykalny styl, ale bardziej romantyczny, z większą ilością dodatków niż np. farmhouse.
Charakterystyczne elementy to:
- metalowa rama łóżka,
- drewniane meble, ale często z dekoracyjnym detalem np. rzeźbionymi różami,
- klasyczna angielska “roll arm” sofa, czyli sofa z wygiętymi podłokietnikami (np. Ektorp z Ikea),
- dużo tekstyliów (poduszki, zasłonki, koce), ale bardziej wzorzyste motywy (kwiatowe, krata lub paski);
- lampy i abażury o babcinym wyglądzie, czy imbryki i filiżanki dekoracyjne wyeksponowane,
- kwiaty w dzbankach, słoikach czy kankach,
- plecione kosze.
Idealny przykład tego stylu to dom Iris z filmu The Holiday.
Podsumowanie
Styl rustykalny nie jest taki jednorodny i oczywisty, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Bardzo duży wpływ na jego poszczególne warianty ma otoczenie (region, kultura, klimat, itd.), z którego się wywodzi. Jednak główne jego elementy takie jak np: naturalne materiały i tkaniny, prosta paleta stonowanych kolorów, czy wyeksponowane drewno, znajdziemy zarówno w amerykańskim modern farmhouse, jak i angielskim cottage.
Odmian stylu rustykalnego jest znacznie więcej. W kolejnych wpisach na blogu z tej serii będę omawiać takie style, jak prowansalski, czy skandynawski rustykalny.
Kliknij tutaj i zobacz wpis o stylach francuskich i jego odmianach (w tym styl prowansalski).
Koniecznie zajrzyj też na mój Instagram @sprytnanatalia, gdzie regularnie udostępniam Stories z filmikami i poradami.
3 Comments
Add Yours →Fajny wpis. Bardzo lubię ten styl i nawet nie pomyślałabym, że moja miłość do metalowych koszy jest stylowa (łatwo w nich trzymać owoce i warzywa haha). Ciężko jest czasem stwierdzić czy coś jest w stylu farmhouse czy boho lub kolonialnym, ale chyba takie nieokreślone wnętrza są najlepsze.
[…] Zaciekawił Cię ten wpis? Przeczytaj również wpis o stylu rustykalnym klasycznym: farmhouse, modern farmhouse czy cottage – tutaj. […]
Świetny opis, bardzo pomocny. Chętnie przeczytam kolejne. Serdecznie pozdrawiam.