Kryształowe naczynia z PRL – jak zmienić je ze staromodnych w stylowe dodatki do Twojego wnętrza?

Choć dziś wydają się niemodne, to w czasach PRL były oznaką luksusu i uchodziły za elegancki dodatek. Obecnie kryształy są raczej pochowane głęboko w babcinych szafach. Jednak mam nadzieję, że tym wpisem przekonam Was, że może warto je wykopać, odkurzyć i nadać nowego blasku.

Sama zaczęłam odkrywać na nowo urok kryształów dopiero kilka lat temu i przekonałam się, że mogą one wyglądać pięknie w bardzo różnych wnętrzach i stylizacjach, i wcale nie muszą być nudne, czy staromodne!

Jak więc odmienić oblicze babcinych kryształów? 

Przede wszystkim warto spojrzeć na nie świeżym okiem i wykorzystać na swój własny sposób, niekoniecznie zgodnie z ich oryginalnym przeznaczeniem. Tu nie trzeba trzymać się żadnych sztywnych zasad, wystarczy puścić wodze fantazji i poeksperymentować w jakich stylizacjach i zestawieniach będą się najlepiej prezentować w naszym domu. Kryształy pięknie odbijają światło, mogą nadać romantycznego klimatu i przełamać zbyt gładkie powierzchnie. Mi najbardziej przypadły do gustu wszelkie kryształy mniejszych rozmiarów, jak cukiernice, małe miseczki, patery itp.

Poniżej znajdziecie przykłady dekoracyjnego wykorzystania kryształów prosto z mojego domu: 

Wydobądź piękno kryształów i pozwól im błyszczeć.

Tutaj ważne by najpierw przywrócić im dosłowny blask. Jak? To proste, wystarczy umyć je w zmywarce i będą wyglądać jak nowe.

Drugi krok? Urok kryształów najlepiej widać, kiedy świeci na nie światło promieni słonecznych lub świec. Kryształowe dodatki będą piękną i romantyczną ozdobą letniego stołu.

Zamień kryształy w romantyczne świece!

Wszystkie mniejsze naczynia, jak cukiernice zarówno te z przykrywką, jak te na nóżce w kształcie kielicha, bomboniery, małe patery, misy, a nawet kieliszki, świetnie nadają się do odlania w nich świec. W dodatku są wielokrotnego użytku, bo kiedy świeca się wypali, wystarczy usunąć pozostałości wosku przy pomocy gorącej wody i można ponownie wykorzystać kryształ. 

Takie kryształowe świece bardzo dobrze prezentują się zarówno w grupie, jak i w pojedynkę lub w zestawieniu ze szklanym wazonem z kwiatami (niekoniecznie kryształowym)

A jak odlać świece? Wystarczy przetopić w kąpieli wodnej końcówki świec lub tea-lighty, a knot zrobić z bawełnianego sznurka, wosk można zabarwić dodając pokruszone kredki świecowe. Inna opcja to zamówić granulat do świeć i gotowe knoty i barwniki np. na Allegro.
Zobacz relacje z robienia świec na moim Insta

Udekoruj kryształy kolorowymi frędzlami!

Wszystkie kryształy z przykrywkami można dodatkowo wystylizować dodając do uchwyty kolorowy frędzel z pasmanterii. Co osobiśvie robię przy każdjej okazji, bo to taki stylizacyjny „”game changer”!. To również świetny sposób, by nadać akcent kolorystyczny, który spaja przezroczysty kryształ z kolorami naszego wnętrza lub samej kompozycji na stole i dodać mu trochę ekskluzywności. Takie frędzle kojarzą mi się z dawnymi luksusowymi dozownikami do perfum, jest w tym jakaś magia! 

Przechowuj skarby i inne drobiazgi

Inny sposób na cukiernice i bomboniery, to wykorzystanie ich jako małą szkatułkę na codzienną biżuterię, np do odkładania pierścionków albo jako pojemnik na płatki kosmetyczne w łazience.

Nadawaj nową funkcję przedmiotom

Niedawno wpadła mi w ręce mała kryształowa taca-talerzyk (która służyła pewnie do serwowania ciasteczek itp). Początkowo nie miałam na nią pomysłu, aż nagle mnie tknęło… Okazała się idealną podstawką pod mydelniczkę, która pięknie wygląda i jednocześnie zabezpiecza marmurowy blat naszej łazienkowej toaletki przed plamami z mydła. 

Kilka inspiracji z Pinterest

Inne nietypowe zastosowania kryształów, które znalazłam na Pinterest, to m.in. przechowywanie sztućcy w kryształowych naczyniach, czy wykorzystanie rozmaitych karafek jako wazonów.
Kliknij tutaj lub w zdjęcie poniżej, aby przenieść się do mojej tablicy na Pinterest i zobacz wszystkie inspiracje, które znalazłam.

Dodaj komentarz